[ad_1]

رئیس جمهور گفت: زمانیکه یک محصول را خام عرضه می‌کنیم ارزش کمتری دارد، اما امروز در پتروشیمی و فولاد از خام فروشی فاصله گرفته‌ایم.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: حجت الاسلام حسن

حجت الاسلام و المسلمین روحانی عصر دوشنبه در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور به عنوان فعالان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور و صادرات مهم کشور گفت: همه تولیدات برای ما بسیار ارزشمند است و سال هم جهش تولید است و اساسا پایه اصلی حرکت جامعه و تامین نیاز جامعه، اشتغال در جامعه، صادرات به دست آوردن بازارهای هدف و یافتن جایگاه تولیدی در منطقه و جهان تولید است.  

روحانی اظهارداشت: مهمترین شرکت‌های پتروشیمی و فولادی هم بار سنگین تولید و هم صادرات غیرنفتی را بر دوش دارند و تامین ارز مورد نیاز در بازار نیما و هم ایجاد اشتغال لازم برای نسل جوان و تحصیلکرده در این دو بخش صورت می‌گیرد.

وی با بیان این که هر دو صنعت جزو صنایع پیشرفته دنیا است، گفت: محصولات ما می‌تواند از نظر کیفیت با محصولات سطح جهان رقابت کند. طبیعی است که از لحاظ کیفیت اگر نتوانیم رقابت کنیم نمی‌توانیم بازار پایداری را در اختیار داشته باشیم.

رییس جمهور گفت: خوشبختانه زنجیره ما در فولاد یک قدم جلوتر است اما زنجیره در پتروشیمی باید یک قدم فراتر از آنچه تا امروز بوده بردارد. البته آن تقسیم بندی که در محصولات اصلی پتروشیمی انجام می‌گیرد و اسم برده می‌شود آن محصولات را امروز بدست می آوریم اما باید محصولات تا مصرف نهایی برای مصرف کننده تولید شود.

روحانی افزود: الان بخشی از محصولات پتروشیمی، بخشی دیگری از پتروشیمی را تامین می‌کند و آن بخش هم بخش دیگر را تامین می کند. ما این زنجیره را تا مصرف نهایی کامل کنیم. در بعضی بخش‌ها رسیدیم و این زنجیره تا آخر هست بعضی جاها زنجیره پایین دستی را باید کامل کنیم.

وی اضافه کرد: در فولاد البته غیر از شرکت‌های فولادی بخش های صنعتی هستند که فولاد یا ورق یا میلگرد یا هر محصولی که محصول نهایی فولاد است را در بخش‌های پایین دستی خود این زنجیره مصرف را کامل می کنند.

در پتروشیمی و فولاد وارد مرحله ارزش افزوده شدیم

رییس جمهوری یادآورشد: هم در پتروشیمی و هم در فولاد، ما از خام فروشی جدا شدیم و وارد مرحله ارزش افزوده و زنجیره‌های بعدی شده‌ایم. اگر فرض کنید، معدن سنگ آهن را کشف می‌کردیم، بعد آن سنگ آهن را حمل کرده و به بندر می‌بردیم و به مقصدی صادر می‌کردیم. ارزش آن سنگ چقدر بود و ارزش فولاد چقدر است؟ این موضوع مهمی است که ثروت جامعه را بالا برده، موجب ایجاد اشتغال و ظرفیت جدیدی برای کشور می‌شود.

روحانی با بیان اینکه در صنعت فولاد، در هر کدام از محصولات زنجیره آن، تولیدات ایران تقریبا دو برابر شده است، اظهار داشت: در کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد، محصولات ایران در این هفت سال دو برابر شده که کار بسیار بزرگی است. سرمایه زیادی هم برای این کار مصرف شده است.

وی اظهارداشت: اینکه گفته شد، یک طرح در سال‌های گذشته در گل گهر افتتاح شد که هشت هزار میلیارد تومان ارزش این طرح بود، میلیاردها تومان و دلار مصرف می‌شود تا زنجیره‌های صنعتی‌مان را ایجاد کرده و این حرکت را تکمیل کنیم. 

 میزان تولید پتروشیمی از سال ۹۲ دوبرابر شده است

روحانی با بیان اینکه محصولات پتروشیمی هم در هفت سال گذشته دو برابر شده است، تصریح کرد: میزان تولیدات پتروشیمی از سال ۹۲ تا پایان امسال، دو برابر شده است. اینکه تولید دو برابر شده، هنر بسیار بزرگی است یعنی هرچه تولید در قبل و بعد از انقلاب و در دولت‌های گذشته بوده، در این هفت معادل تولیدات آنها تولید و کار شده است که ارزشمند است.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.