[ad_1]

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ما آن برنامه ریزی‌هایی که برای رفع فقر مطلق کرده بودیم را به دلیل فشار‌های تحریم نتوانستیم عملیاتی کنیم.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز:  محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور ظهر امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: همیشه در این ایام سازمان برنامه و بودجه تقریباً با هماهنگی که با دستگاه‌های دولت کرده است، پیشنهاد خود را به دولت می‌آورد.

واعظی گفت: امروز کلیات بودجه در دولت مطرح شد و موارد بسیار خوبی که همواره جزو تأکیدات رهبر انقلاب و جزو سیاست‌های اساسی دولت بوده، لحاظ شده است. در این بودجه سعی بر این شده است که هم به معیشت مردم توجه شود و هم فقر مطلق هم مورد توجه قرار گیرد، زیرا سال آخر دولت است و ما آن برنامه ریزی‌هایی که برای رفع فقر مطلق کرده بودیم را به دلیل فشارهای تحریم نتوانستیم عملیاتی کنیم.

وی افزود: در ارتباط با سیاست توسعه‌ای ما امیدواریم یک مقدار با توجه به تجربیاتی که در تحریم کسب کردیم و تغییراتی که در شرایط جهانی وجود دارد، بتوانیم یک گشایش بهتری برای کارهای توسعه‌ای به وجود بیاوریم. سیاست همان سیاست گذشته است که ما بخش جاری بودجه را بدون اتکا به نفت تدوین کنیم اما در سیاست‌های توسعه‌ای و سرمایه گذاری هرچه بتوانیم نفت بیشتری بفروشیم، اشتغال و سرمایه گذاری در حوزه‌های زیربنایی بیشتر می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: بنا بر این شد که تا روز شنبه سازمان برنامه و بودجه کار کند و ما از روز یکشنبه، صبح و بعد از ظهر در دولت با رعایت پروتکل‌ها جلسه می‌گذاریم.

واعظی گفت: از هفته آینده تهران قرمز و تعطیل است و تعداد اعضای دولت بیش از ۱۵ نفر نمی‌تواند باشد بنابراین ما با این شرایط بودجه را بررسی می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: سیاست جمهوری اسلامی نسبت به آمریکا تغییر نکرده است ما یک سیاست داشتیم و مورد نظر و تائید رهبر انقلاب است. اینکه فلان فرد در آمریکا روی کار آمده است معنایش این نیست که ما سیاست‌مان را عوض کنیم زیرا سیاست ما یک سیاست روشن است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور به ملت ایران گفتند که ما از همه امکانات و تلاش خودمان استفاده می‌کنیم که پول‌های بلوکه شده را برای رفاه و معیشت مردم آزاد کنیم. ما به دنبال این هستیم که صادرات نفت خود را افزایش دهیم، به دنبال این هستیم که بازارهای صادراتی خود را افزایش دهیم، به دنبال این هستیم که ارز را به قیمت واقعی خودش برسانیم. از نظر ما ارز به دلیل فشارهای آمریکا و جنگ روانی قیمتش این‌طور شده است. قیمت ارز باید سرجای خود برگردد.

واعظی تصریح کرد: آقای رئیس جمهور با توجه به تحلیلی که از شرایط بین الملل دارد و حرف هایی که هم ۱+۴ زده است، ایشان بحث روشنش این است که وقتی ما تحریم بودیم و فشار حداکثری داشتیم، اتکایمان بر ملت ایران بوده و اینکه روی پای خودمان بایستیم تا بتوانیم کلیه نیازمندهای‌مان را تامین کنیم و تاب آوری کشور را بالا ببریم.

وی افزود: این بدان معنا نیست که ما همزمانی که کارهای خودمان را انجام می‌دهیم، از امکاناتی که موجب رفع فشار و تحریم شود استفاد نکنیم. ما داشتن تحریم را برای خود افتخار نمی‌دانیم ما اینکه بتوانیم متکی به مردم خودمان باشیم و به داخل توجه کنیم افتخار خواهیم کرد بنابراین اگر می‌خواهیم تحریم را برداریم، هدفمان این است که صنعتگران و تولیدگران ما راحت تر بتوانند کالاها را صادر کنند و بازارهای بهتری بدست بیاوریم و مشکلات مردم را حل کنیم و گشایشی برای کشور بوجود بیاید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: از طرف دیگر این دولت ماه‌های آخر خودش را طی می‌کند، مهم این است که اگر ما تمام تلاش خود را بکنیم که تحریم رفع شود، دولت بعدی که سرکار می‌آید می‌تواند وقت خود را صرف توسعه چهار ساله کشور، بدون تحریم، کند. همینطور که ما ادامه دهنده دولت قبل بودیم، دولت بعدی هم ادامه دهنده ماست.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا ارز ۴۲۰۰ تومان حذف می‌شود؟، گفت: ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را همانطور که آقای رئیس جمهور به مردم قول دادند، تا پایان امسال تامین کردیم. امروز قسمت عمده کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی را تامین کردیم و الان هم برای ماه‌های آینده خرید کردیم.

وی گفت: امسال ما با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه می‌دهیم ولی باید مساله توزیع را درست کنیم و جلو واسطه ها را بگیریم. دولت ارز ۲۵ هزارتومانی را ۴۲۰۰ تومان می‌دهد که کالاها ارزان دست مردم برسد. وزارت جهاد کشاورزی و صمت و بقیه دستگاه‌ها باید سیستم توزیع را طوری درست کنند که کالایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌شود، ارزان بدست مردم برسد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت بعدی آمریکا به برجام برمی‌گردد؟، گفت: هنوز دولتی در آمریکا مستقر نشده است. ما هم ارتباط آنچنانی با دولتمردان جدید آمریکا نداریم تا بتوانیم ارزیابی داشته باشیم. آنچه که ما می‌دانیم همان است که آقای بایدن و خانم هریس بارها در سخنرانی انتخاباتی شان گفته اند که به برجام بازمی‌گردیم زیرا این توافقی بوده است که برای آن کار کردیم و زحمت کشیدیم و این به نفع صلح جهانی و منطقه است.

واعظی گفت: موضع ما همواره بر این بوده که برجام یک توافق جامعی است که همه اعضا باید به آنچه امضا کردند متعهد باشند و نمی‌شود وقتی یک عضوی متعهد نباشد، ما متعهد باشیم به همین دلیل ما ۵ گام برداشتیم تا تعهدات خودمان را نقض کنیم. اگر روزی همه اعضای برجام به تعهدات سابق خود بازگشتند، ما هم برمی‌گردیم.

وی افزود: وزارت امور خارجه ما این آمادگی را دارد که در شرایطی که آنها پای میز مذاکره بیایند، با سناریوهای مختلف وارد بحث شوند. در اصل اینکه تحریم ها رفع شود و مردم گشایشی داشته باشند وظیفه ما این است که برای رفع تحریم گام هایی را برداریم بدون اینکه اصول نظام خدشه دار شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ما رفتار برخی که مرتب مردم را به دلیل مسائل انتخاباتی در  ۱۴۰۰ مایوس می‌کنند، درست نمی‌دانیم. امروز آدرس غلط از کشور خارج می شود. علاوه بر اینکه در داخل کشور مردم را مایوس می‌کند به خارج از کشور آدرس غلط می دهد. اجازه بدهند که مسیر درست این روند طی شود. دولت هیچگاه از سال ۹۲ خودسرانه تصمیم نگرفته و تمام تصمیماتی که گرفته با مراجع ذیربط هماهنگ شده است و براساس نظری که در آن مراجع بوده، عمل کرده است.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.