[ad_1]

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 4 هزارو 592 واحد روبه‌رو شد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: گرچه بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای امروز با روند رو به رشد شروع کرد، اما در پایان معاملات، شاخص کل کاهش یافت و با افت 4 هزار و 592 واحد به رقم یک‌میلیون و 692 هزار و 515 واحد رسید. 

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش 2 هزار و 474 واحد به رقم 427 هزار و 727 واحد رسید. 

ارزش روز بازار در بورس تهران به رقم 6 میلیون و 373 هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 12.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و یا اوراق مالی در قالب 1.8 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 260 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز عمده شاخص‌ای بورس اندکی کاهش یافتند به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هرکدام 27 صدم درصد کاهش یافتند. 

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هرکدام 58 صدم درصد افت کردند. 

شاخص آزاد شناور 38 صدم درصد افت کرد. 


روند یکساله شاخص بورس

شاخص بازار اول بورس یک دهم درصد رشد کرد. اما شاخص بازار دوم بورس 7 دهم درصد افت کرد. 

امروز نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس، گل‌گهر و گسترش نفت و گاز پارسیان به ترتیب بیشترین اثر افزایش در شاخص کل بورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان و بانک ملت بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، بانک صادرات، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، سایپا، بانک صادرات و پتروشیمی سرمایه ایرانیان بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران، شاخص کل در پایان معاملات با رشد 199 واحد به رقم 18 هزار و 120 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 183 هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 1.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 942 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 410 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای مهم شاخص‌ساز در فرابورس شامل سنگ‌آهن گوهرزمین، صباتأمین، آریاساسول، بیمه پاسارگاد، فولاد هرمزگان، پتروشیمی تندگویان و پتروشیمی زاگرس به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. 

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل بانک دی، پلیمر آریا ساسول، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی زاگرس و صباتأمین بوده‌اند.

به گزارش فارس، مهلت برای پذیره‌نویسی واحدهای صندوق‌های پالایشی یکم موسوم به دارا دوم تا پایان ساعت 24 فردا یکشنبه 30 شهریورماه خواهد بود.

خرید این واحدها از طریق درگاه‌های الکترونیکی بانک‌ها و یا از طریق کارگزاری‌های بورس امکان‌پذیر است.

همچنین فردا عرضه اولیه شرکت صندوق سرمایه‌گذاری سپهر از طریق فرابورس ایران انجام می‌شود. کارشناسان به مردم تازه‌وارد توصیه می‌کنند در مرحله اول از روش سهامداری غیرمستقیم یعنی سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های بورسی اقدام کنند و واحدهای ای‌تی‌اف دولتی و یا سهام شرکت‌های عرضه اولیه را خریداری کنند.

همچنین برای سرمایه‌گذاری در بورس از پس‌اندازهای خود استفاده کنند و به هیچ‌وجه دارایی‌های مورد استفاده خود را برای سرمایه‌گذاری در بورس نفروشند.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *