[ad_1]

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۳۰ هزار و ۲۷۴ واحد روبرو شد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: بورس اوراق بهادار تهران که در روز‌های قبل هفته جاری روند کاهشی به خود گرفته بود، در پایان معاملات امروز (چهارشنبه) با افزایش ۳۰ هزار و ۲۷۴ واحد به رقم یک میلیون و ۶۱۱ هزار و ۴۵۴ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران که شامل ارزش سهام شرکت‌ها در تعداد سهام هر شرکت است، امروز به بیش از ۶ میلیون و ۲۴ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۱۴.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۴ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۴ هزار و ۴۷۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را هم در نظر بگیریم که به بیش از ۳ هزار و ۹۹ میلیارد تومان رسید، مجموع ارزش معاملات امروز در بورس و فرابورس به بیش از ۱۷.۴۹ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه نماد‌های بورس سبزپوش بوده، یعنی رشد کردند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس امروز نسبت به روز قبل ۱.۹ درصد رشد کرد، شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱.۹۱ درصد رشد کرد، شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت سهام با معیار هموزن امروز هر یک ۱۳ صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۱.۵ درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس ۲ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۱.۷ درصد افزایش یافت.

 

روند یکساله شاخص بورس

امروز نماد‌های شاخص ساز همگی در تقویت شاخص کل بورس مؤثر بودند و بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را نماد‌های پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، ملی مس، چادرملو، گل گهر و بانک ملت داشتند.

نماد‌های پربیننده شامل بانک ملت، فولاد مبارکه، ملی مس، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، سایپا و پتروشیمی سرمایه ایرانیان بودند.

امروز در فرابورس ایران در پایان معاملات شاخص کل با افزایش ۳۲۲ واحدی به رقم ۱۸ هزار و ۳۵ واحد رسید.

امروز ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۱۷۸ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در فرابورس تهران بیش از ۱.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و یا اوراق مالی در قالب ۶۳۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳ هزار و ۹۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد‌های آریا ساسول، پتروشیمی مارون، صبا تأمین، گهر زمین، پتروشیمی تندگویان، بیمه پاسارگاد و بانک دی به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس داشته‌اند و نماد‌های پربیننده در فرابورس شامل بانک دی، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه گذاری صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس و کشاورزی ملارد شیر، بودند.

به گزارش فارس، برخی کارشناسان مانند مصطفی امید قائمی اولین مدیرعامل فرابورس ایران در مورد این که سهامداران خرد چه کاری باید در زمان ریزش بازار انجام دهند، گفت: اولا سرمایه گذاری در بورس در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌ها بازدهی بیشتری دارد و مردم باید از پس‌انداز‌های خود در بورس سرمایه‌گذاری کنند، به گونه‌ای که با رکود بازار و ریزش شاخص مجبور نشوند سهام خود را به قیمت پایین بفروشند، ثانیا سرمایه گذاری در بورس باید با یک استراتژی بلندمدت حداقل یک تا دو ساله باشد و مردم مطمئن باشند، بازدهی سرمایه‌گذاری در بورس از همه بازار‌های رقیب بیشتر است به شرطی که نگاه بلندمدت داشته باشند و از رفتار هیجانی در بازار پرهیز کنند.

همچنین کارشناسان می‌گویند، پرتفو و ترکیب سهام عدالت بسیار باارزش است و دارندگان سهام عدالت از فروش این سهام ارزنده خودداری کنند، بلکه از منافع و سود آینده این سهام ارزنده استفاده کنند.

کارشناسان همچنین می‌گویند بهتر است کسانی که تازه به بازار سرمایه می‌آیند و یا دانش کافی و یا وقت لازم را برای بررسی شرکت‌ها ندارند، به روش غیرمستقیم یعنی با خرید سهام صندوق‌های سرمایه گذاری و شرکت‌های سرمایه گذاری دارای مجوز از بورس وارد سرمایه گذاری شوند تا هم ریسک آن‌ها کاهش یابد و هم بازدهی بیشتری نصیبشان شود.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.