[ad_1]

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به نقش راه آهن خواف-هرات در تقویت جایگاه ایران در ترانزیت منطقه ای، گفت: این راه آهن توسعه دهنده و تسهیلگر ترانزیت افغانستان از طریق ایران با سایر کشورهاست.

«حمید عزت آبادی پور» روز پنجشنبه در خصوص وضع ترانزیت در مرزهای مشترک ایران و افغانستان به خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: ما با افغانستان سه مرز مشترک داریم. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بار از مرز دوغارون ترانزیت می شود و شاید بتوان گفت ۲۵ تا ۳۰ درصد ترانزیت هم از مرز میلک است.
وی ادامه داد: میلک شرایط و مسائل امنیتی خاص خودش را دارد. از این مرز بیشتر کامیون های افغانی تردد می کنند اما در دوغارون کامیون های ایرانی و افغانی تردد می کنند. آمارها نشان می دهد که روزانه تا ۲ هزار کامیون در مرز دوغارون در انتظار انجام مراحل قانونی، گمرکی و عبور می مانند و این یک فاجعه است. ما همواره می گوییم تحریم ها مقصر است، اما باید بپذیریم تحریم ها به اندازه ناکارآمدی تصمیماتمان در ایجاد وضع فعلی در کشور تاثیرگذار نیست.
عزت آبادی پور با بیان اینکه در این اوضاع اسفناک، یک روزنه امیدی ایجاد شده و آن ساخت مسیر ریلی هرات است، افزود: این پروژه خیلی طول کشید تا به اینجا برسد اما باز جای امیدواری دارد چراکه وقتی بار روی واگن قرار می گیرد و در مسیر ریلی حمل می شود، مسائل و موانع کاهش زیادی می یابد. در واقع آن موانع و چوب هایی که نهادها و سازمان ها می تواند لای چرخ کامیون بگذارند، نمی توانند به آسانی لای چرخ واگن بگذارند.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.