[ad_1]

نادری ادامه داد: در مسیر هماهنگی با وزارت بهداشت ، بنده با وزیر بهداشت در تماس بودم و نظر کارشناسی ایشان برای ما بسیار مهم بود و ایشان هم نظرشان بر عدم برگزاری بود اما سازمان سنجش و وزارت علوم مصر بر برگزاری کنکور بودند و  دلایلی ذکر می کردند، از آن جمله هزینه های انجام شده توسط آنها که البته از نظر ما قابل پذیرش نبوده و نیست.

وی در ادامه افزود: یکی از جدی ترین افراد پیگیر در مجلس من بودم و خط قرمز من سلامتی شهروندان و موکلان بوده و هست. در رابطه با  برگزاری کنکور دکترا در 9 مرداد امکان رعایت پروتکل ها وجود د ارد.

این نماینده مجلس در پاسخ به سؤال مجری در رابطه با مشکلات ایجاد کننده ماسک در فرآیند اکسیژن رسانی برای داوطلبان که راندمان ذهنی را پایین می آورد، گفت: چاره ای نیست. اما می شود تمهیداتی اندیشید که با توجه به بالا نبودن تعداد داوطلبان، بتوانند ماسک خود را در حین برگزاری آزمون بردارند و فقط در راهروها و زمان ورود و خروج ماسک داشته باشند. حتی شاید در ارشد هم شاید تا حدودی بشود منتها  باید دید موج کرونا به کدام سمت می رود.

وی گفت: اما مشکل اصلی ما کنکور کارشناسی است. وزارت علوم اصرار به برگزاری دارد و ما همچنان پیگیر هستیم از وزارت بهداشت. دیروز دوشنبه 7 مرداد جلسه­ ای داشتیم که آخرین وضعیت را بررسی کردیم.

نادری تصریح کرد: توصیه من به دوستان و داوطلبان کنکور و خانواده هایشان این است که مبنا را بر برگزاری کنکور گذارند. ان شاءالله که ما بتوانیم موج را کنترل کنیم و تعداد فوت شدگان دو رقمی و کمتر بشود، ولی این دغدغه همیشه جدی است. خط قرمز ما سلامت داوطلبان و خانواده های ایشان است.

این نماینده مجلس افزود: ممکن است داوطلبان چون در سنین جوانی هستند مبتلا نشوند یا اگر درگیر شدند جان سالم به در ببرند اما به صورت بالقوه می توانند ناقل باشند و خانواده هایشان را درگیر کنند.

وی گفت: باید دید نظر وزیر محترم بهداشت چیست و همینطور ستاد ملی مبارزه با کرونا . هرچند که آنجا هم نظر وزیر محترم بهداشت برای ما شرط است. من قبلا گفته ­ام و تکرار می­کنم رأی افراد در این ستاد نباید یکسان باشد. ضمن حفظ احترام به تمام اعضاء اما این موضوع در تخصص وزارت بهداشت و وزیر محترم بهداشت است. در صورت مخالفت وزیر بهداشت ، اگر وزارت علوم تمکین نکند ما ابزارهای قانونی را به کار خواهیم گرفت تا تمکین انجام بشود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت ها نتوانستند کنکور را حذف کنند یا عواملی نگذاشتند که این امر اتفاق بیافتد؟، گفت: نکته خیلی جنجالی را مطرح کردید! قول کنکور مسأله­ ای است که تمام خانواده های ایرانی در چند دهه اخیر با آن درگیر بوده اند. اما اینکه چرا حذف نشد ، بخشی به دلیل وجود مافیا بود و بخش دیگرش به دلیل عدم وجود زیرساخت هایی برای جایگزین مناسب است تا بتوانیم در یک فاصله 5 تا 10 ساله به تدریج کنکور را حذف کنیم.

نادری افزود: بنده منکر مافیا نمی شوم و همه جا گفته ام مافیای کنکور هست و گردش مالی سنگینی دارد که این پول بعضاً به برخی ازمسئولین در برخی دوره ها هم می رسد.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به دریافت تماس­هایی از سوی داوطلبان کنکور سراسری گفت: یک نکته بسیار ملموس است و آن اینکه پشتیبانان مؤسسات مختلف کنکور مأمور شده اند تا با نمایندگان و وزارت علوم و اعضاء ستاد  تماس بگیرند و مخالفت خود را با تعویق کنکور اعلام کنند؛ اما چرا؟ زیرا منافع ایشان در برگزاری به موقع کنکور است. نکته جالب این که از حالا برای کنکور 1400 تبلیغ می ­کنند که چیز پنهانی هم نیست.

نادری در تشریح موضوع حذف کنکور افزود: نیاز به زیر ساخت دارد که هم در مجلس و هم در دولت مشترکاً به تناسبی در قانون گذاری و اجرا برسد تا از یک دوره ای به بعد شاهد حذف کنکور باشیم. ما به این سمت خواهیم رفت؛ و نیز عزم جدی باید داشته باشیم تا در گام دوم انقلاب اسلامی مافیای آموزشی و کنکور جمع بشود.

وی افزود: منظور بنده از (ما) مجلس شورای اسلامی است. بنده در حال رایزنی با دوستان در کمیسیون هستم تا زیرساخت ها هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ هماهنگی با دولت فراهم شود. ممکن هم هست که به دولت فعلی نرسد یا این دولت اجرایی نکند اما در دولت بعدی حتماً این کار را خواهیم کرد.

نادری همچنین گفت: مافیای کنکور  یک حالت شبه قانونی دارد. مافیاها در تمام دنیا حالت زیرزمینی و غیرقانونی دارند. در ایران مافیای کنکور آمده با توسل به سیستم های سنتی مانند وقف و امثالهم یک نوعی از کلاه شرعی و قانونی درست کرده اند و خود را شبه قانونی کرده است؛ از یک سو هم به برخی مسئولین رسیده و می رسد.

نادری در پاسخ به این سوال که چرا در کشور ما یک کالج با کیفیت وجود ندارد؟ و چرا مراکز آموزشی موجود تبدیل به مراکز فروش مدرک شده اند؟ گفت: متأسفانه دانشگاه­های ما مراکز مدرک فروشی شده و این هم در راستای همان انحراف تاریخی است که از دهه هفتاد به بعد در کشور به وجود آمده است.

وی افزود: این انحراف در حوزه اقتصاد بوده و ما شاهد انحراف جدی­تری در حوزه آموزش بوده ­ایم، در راستای بی عدالتی آموزشی. شکلی از خصوصی سازی را داریم هم در آموزش و پرورش هم در آموزش عالی که نتیجه اش وضعیت اسفناک کنونی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: این خصوصی سازی­ها منجر به مدرک فروشی شده. دانشگاه­ها بدون توجه به تربیت متخصص و کارآمدی مدرکی که می فروشند، تبدیل به کارخانه تولید مدرک شده­ اند و در قبال پولی که دریافت می ­کنند اقدام به فروش مدرک می­ کنند. این یک انحراف جدی از مبانی انقلاب اسلامی است، زیرا ما در قانون اساسی بحث آموزش رایگان را داشته ایم به صورت جدی و داریم هنوز.

نادری تصریح کرد: جدای از قانون، عقل حکم می ­کند با توجه به  فضاهای آموزشی اختصاص یافته و مقدار هزینه های مالی که صورت گرفته ، باید خروجی قابل قبولی داشته باشد و باید متوقع جنبه کاربردی باشیم.

وی افزود: نهاد دانشگاه در تمام دنیا از ابتدای تأسیس دارای کارکرد بوده و یکی از کارکردهایش حل مسائل جامعه بوده در تمام حوزه ها. ما 180 درجه مسیر را اشتباه رفتیم. دانشگاه­های ما پول می­ گیرند، مدرک می ­دهند ، تا دانشجویانی که بعضاً هیچ­گونه تخصصی ندارند و کارکردی برای جامعه ندارند را تحویل بدهند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: یکی از برنامه ­های جدی که من در کمیسیون آموزش ارائه دادم بحث مهارت-محوری است که از مدرسه و آموزش و پرورش آغاز می­ شود و می ­آید در سطوح بالاتر و نکته بعدی بحث کاربردی-سازی و کارکرد-سازی دانشگاه­های ما است که به صورت جدی باید فکری برایش کنیم و نمی­گذرد مگر از مسیر مجلس و قانون­گذاری ان­شاء­الله. 

براساس این گزارش برنامه گام دوم بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به کارگردان حسین شاکر لاطران و تهیه کنندگی داریوش حسین پور تهیه شده است.

 

[ad_2]

Source link

Tagged : # # # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.