[ad_1]

قاسم جان بابایی گفت: یکی از دلایل افزایش فوتی‌های کرونا مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز در مانی است.

معاون درمان وزارت بهداشت در حاشیه جلسه کمیته مشورتی مبارزه با بیماری کرونا در جمع خبرنگاران با بیان اینکهکرونا اقتصاد برخی کشور‌ها را متلاشی کرده و تورسیم سلامت در درنیا دستخوش تغییرات جدی شده است گفت: اقتصاد کشور، راه و ترابری و حوزه‌های علوم و خدمات باید از کرونا درس بگیرند و در نحوه خدمات و فعالیت خود بازنگری کنند.

جان بابایی درباره جداسازی بیماران کرونا از غیر کرونا گفت: بیمارستان کرونایی و غیر کرونایی صفر تا صد ندارد، در هر شهرستانی برخی بیمارستان‌ها فقط بیمار کرونا میگیرند، ما به سایر بیمارستان‌ها اعلام کردیم که حتما بخش کرونایی داشته باشند در مجموع همه بیمارستان‌های مکلف به پذیرش بیماران کرونایی هستند و در هر استان دو الی سه بیمارستان به این بیماران خدمت ارائه می‌دهد، در حال حاضر نزدیک به حدود ۲۰۰ بیمارستان خدمات کرونا را به صورت خاص ارائه می‌دهند.

وی افزود: خوشبختانه در همین مدت بالغ بر ۱۵۰۰ تخت ویژه کرونا اضافه کردیم و برخی بیمارستان‌های ما آی سی یو استاندارد راه اندازی کردند، در مرحله اول از شرکت‌های داخلی ۲۰۰۰ دستگاه ونتیلالتور از دو شرکت داخلی پیش خرید شده و یک شرکت دیگر نیز در آینده دستگاه کمک تنفسی تولید خواهد کرد.

جان بابایی افزود: بهداشت بیش از ۲۰۰ مرکز سرپایی ۱۶ ساعته دارد و واقعا این مراکز فعال هستند و می‌توانند وضعیت بیمار مبتلا به کرونا را ارزیابی کنند، برخی افراد دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند و یکی از دلایل افزایش فوتی‌ها این موضوع است.

وی تصریح کرد: اگر بیماری پیشرفت کند میزان اثرگذاری درمان به اندازه روز‌های اول نیست، کرونا مرگ ناگهانی ایجاد نمی‌کند و افراد پس از ابتلا و بروز علائمی مانند احساس خستی با کاهش اکسیژن خون مواجه می‌شود و این فرد که علائم تنگی نفس دارد باید زود به بیمارستان مراجعه کند.

جان بابایی گفت: در کشور ما حتی بیماران خارجی از جمله افغانستانی‌ها در بیمارستان‌ها پذیرش و بستری می‌شوند، تعداد افاغنه در استان‌های قم، سیستان بلوچستان و خراسان رضوی زیاد است و نمی‌توانید یک مورد را پیدا کنید که این عزیزان در صورت ابتلا به بیماری خدمات دریافت نکرده باشند، ما به مسوولان کشور افغانستان آموزش‌های پزشکی و خدمات ارائه دادیم.

جان بابایی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه وزارت بهداشت درباره احتمال همزمانی شیوع کرونا با بیماری آنفلوانزا اظهار داشت: ظرفیت پذیرش ما محدود است و در صورت همزمانی کرونا و آنفلوانزا به اندازه ظرفیتمان این بیماران را پذیرش خواهیم کرد.

وی افزود: ۱۳ هزار تخت بیمارستانی ظرف یک سال آینده راه‌اندازی می‌شود و ۵۰ در صد آن طی ماه‌های آتی افتتاح خواهد شد، قسمتی از ظرفیت بیمارستان‌های ما در فصل پاییز و زمستان در اختیار کرونا است و باید تقویت خدمات سرپایی و تغییر سبک زندگی مد نظر قرار داشته باشد.

 

فارس

[ad_2]

Source link

Tagged : # # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *