[ad_1]

نایب رئیس و دو نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا، در جریان فعالیت‌های این گروه خودروسازی در راستای رشد تولید و افزایش کیفیت قرار گرفتند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، در ابتدای این نشست تخصصی، با بررسی شرایط تولید سایپا و فرآیندی که در این گروه خودروسازی دنبال می‌شود، اظهارداشت: اقتصاد ایران، کارکرد سیاسی پیدا کرده و این امر در مورد صنعت مهمی چون خودرو هم تسری پیدا کرده است؛ از آنجا که صنعت خودرو در ویترین قرار گرفته و اکثر مردم با آن سروکار دارند، موضوعات محور خودرو که از قیمت تا فروش است، نُقل کلام بخش‌های مختلف شده است.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو از سوی مردم با حساسیت زیادی دنبال می شود، تصریح کرد: مردم به صورت کلی از عملکرد صنعت خودرو به جهت کیفیت، قیمت، خدمات پس از فروش و سایر موارد مرتبط گله مند هستند و این امر زمانی که با خودروهای خارجی قیاس می شود،  بسیار بدتر می شود؛ لذا برای آنکه از حساسیت ها کاسته شود توصیه می کنم که خودروسازان مجدانه به سمت رشد کیفی محصولات خود بروند. 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کیفیت خودرو برای مردم اهمیت زیادی دارد و قیمت جایگاه دوم را دارد، اظهارداشت: اگر خودروسازان در موضوع رشد کیفیت اقدام کنند، مردم حاضر هستند در مقابل خودروهای کیفی و با امکانات بالا، بهای بیشتری را پرداخت کنند. 

*سعی بر رضایت مشتری باشد

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه خودروسازان باید تمام تلاش خود را بکنند تا رضایت مشتریان جلب شود، افزود: اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به مرور زمان مردم به خودروهای تولید داخل اطمینان و اعتماد پیدا خواهند کرد. اعتماد در مدت یک سال و دو سال به وجود نمی آید و حداقل 10 سال زمان نیاز است. بنابراین از مدیران خودروسازی می خواهم که در این مسیر استراتژیک گام بردارند تا پایه ریزی برای افزایش اعتماد بیشتر صورت گیرد. 

*سایپا می‌تواند اعتمادسازی کند

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه گروه خودروسازی سایپا بیشترین سهم بازار در سال ۹۸ را در اختیار داشته، افزود: سایپا نقش موثری دارد تا مردم احساس کنند صنعت خودروی داخلی پناهگاه و پشتیبان آنها است؛ وقتی خودروسازی کشور کره می‌تواند چنین اطمینانی را به مردم دهد، به طور قطع خودروسازی ایرانی هم می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.

*حرکت به سمت تولید خودروهای گازسوز

موضوع دیگری که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به آن پرداخت، برنامه ریزی برای کاهش مصرف سوخت خودروهای داخلی بود.

وی گفت: ما تنها کشوری هستیم که شبکه گسترده گاز را دارد و به همین دلیل می تواند از این امر فرصت سازی کند؛ خودروسازان به جای آنکه تولید خودروی بنزین سوز را دنبال کنند، به سمت تولید خودرو پایه گاز سوز بروند؛ گاز سوخت سالم تری نسبت به بنزین است. 

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: ایران با صادرات بنزین و سایر فرآورده های مرتبط، می تواند درآمد ارزی سالانه خود را تامین کند، لذا حرکت خودروسازان برای تولید خودروهای پایه گاز سوز، انقلابی در موضوع سوخت خواهد بود. 

وی افزود: ایران حداقل تا 300 سال آینده گاز دارد، بدین جهت در این بخش باید برنامه ریزی درستی صورت گیرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم خودروسازان با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و جامعه دانشگاهی به سمت تولید خودروهای گازسوز بروند.

*خودروسازان باید بر اساس ذائقه و خواسته مردم حرکت کنند

گیربکس اتومات هم از سوی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مورد اشاره قرار گرفت. او اظهار کرد: به نظر می رسد، گیربکس اتومات کمتر مورد توجه شرکت‌های خودروسازی قرار گرفته است، این امر یک ضرورت است چرا که مردم به دنبال خودروهای اتومات هستند. خودروسازان باید بر اساس ذائقه و خواسته مردم حرکت کنند.

*سمت طراحی‌های نوآورانه بروید

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: ضرورت دارد در این برهه زمانی خودروسازان به سمت طراحی بومی و طراحی های نوآورانه حرکت کنند؛ قطعا ما طراحان بزرگ داریم که با حمایت خودروسازان می‌توانند کارهای بزرگی را انجام دهند؛ در این شرایط شرکت های خودروسازی بایستی از بنگاه داری فاصله بگیرند و نقش شتابنده و سرمایه گذار را ایفا کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:”باید فکری برای کاهش ارزبری خودروهای داخلی شود. خودروسازان می توانند با سفارش نیازها و خواسته های خود به شرکت های دانش بنیان داخلی از خروج ارز جلوگیری کنند.”

*نهضت داخلی‌سازی و قطعه‌سازی را دنبال کنید

علی کریمی فیروزجایی عضو هیات رئیسه مجلس نیز در این نشست، گفت: گروه خودروسازی سایپا طی چند وقت اخیر برای عبور از مشکلات و ساماندهی بازار خودرو، کارهای خوبی انجام داده است، اما برای ادامه این روند و تلاش برای پاسخگویی به خواسته های مردم ضروری است که نهضت قطعه سازی و داخلی سازی عملیاتی شود و همانگونه که مقام معظم رهبری برای سال جهش تولید عنوان کردند، صنایع در راستای اقتصاد مقاومتی، داخلی سازی را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. 

وی با بیان اینکه خودروسازان بایستی به نحوی عمل کنند تا از واردات و وابستگی به قطعات خارجی رها شوند، افزود: نهضت داخلی سازی که با صنایع دفاع دنبال می شود بسیار ارزشمند است در این میان توقع داریم، که سطح همکاری های طرفین بیشتر شود تا محصولات و قطعات مشترک با سرعت بیشتری آماده شود. 

*ذائقه مردم را به سمت خودروهای وطنی ببریم

نکته دیگری که از سوی عضو هیات رئیسه مجلس مطرح شد، ایجاد اعتماد و اطمینان به صنعت خودروسازی کشور بود. وی گفت: با تبلیغات منفی که علیه صنعت خودرو صورت گرفته است، خیلی از مردم به خودروهای داخلی اعتماد و اطمینان ندارند و حتی احساس نا امنی می کنند، لذا برای آنکه ذائقه مردم به سمت خودروهای ایرانی برود و باور کنند که خودروسازان در حال تلاش برای ارتقاء سبد محصولات خود  هستند، توصیه می کنیم که شرکت های خودروسازی برنامه هایی تولید کنند که در آن به خودروی ایرانی پرداخته شود؛ خودروسازان باید تلاش کنند که ذهنیت مردم را به سمت خودروهای وطنی ببرند و البته در این مسیر بر کیفیت بیافزایند.

*داشتن مشتری یک نعمت بزرگ است

همچنین در این نشست، مجتبی رضاخواه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در کشورهای مختلف، شرکت‌های خودروسازی برای جذب مشتری تلاش می‌کنند، اما در ایران به دلیل ممنوعیت واردات و افزایش قیمت ارز، مردم پیگیر خودروهای ایرانی هستند، لذا داشتن مشتری یک نعمت بزرگ برای صنعت خودرو است که باید از آن بهره برد. 

*صادرات بنزین با همکاری خودروسازان

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره مصرف سوخت خودروها گفت: خودروسازان با یک برنامه ریزی مناسب و استفاده از تکنولوژی های جدید که قطعا از بخش تحقیق و توسعه به دست می آید، می توانند در کاهش مصرف بنزین کارنامه خوبی را بر جای بگذارند؛ اگر چنین اتفاقی رخ دهد مصرف بنزین که اکنون بین 90 الی 91 میلیون لیتر است به 50 میلیون لیتر در روز می رسد و دولت امکان صادرات بنزین که ارز آوری بیشتری دارد را به دست می‌آورد.

*ایرادات صنعت خودروسازی را انکار نمی‌کنیم

سیدجواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در این  نشست، گفت: سایپا ۳۵۰ هزار دستگاه خودروی معوق داشت که توانست این تعداد را با افزایش تیراژ تولید کاهش داده و تا پایان شهریور ماه به نزدیک صفر خواهد رسید. 

وی با بیان اینکه اگرچه با شیوع ویروس کرونا میزان تولید شرکت‌های خودروسازی در جهان کاهش یافت، اما رشد تولید خودروسازان در ایران تداوم داشت، اضافه کرد: در حال حاضر تولید هر خودرو به صورت میانگین 2 هزار دلار ارزبری دارد که برنامه های ما کاهش ارزبری از طریق انعقاد قرارداد با صنایع دفاعی و تولید قطعات در داخل است. 

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه خودروسازان نقشی در ایجاد انحصار و ممنوعیت واردات خودرو نداشتند، بلکه این موضوع ماحصل اقتصاد کشور است، ادامه داد: ما ایرادات صنعت خودروسازی را انکار نمی کنیم، اما این موضوع به دلیل عدم دقت دولت و نهادهای نظارتی در گذشته اتفاق افتاده و به ما ارث رسیده است، اما تمام تلاش خود را برای ارتقای کیفیت به کار خواهیم بست.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *