[ad_1]

سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با تبدیل یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی به سی ان جی، ۱۵ میلیون لیتر در روز در مصرف سی ان جی صرفه جویی می شود.

محمد رضایی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه اگر قرار باشد به جای ۲۰ میلیون متر مکعب سی ان جی، بنزین در کشور مصرف شود، نیازمند سرمایه گذاری حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلاری است تا ۲۰ میلیون لیتر بنزین تولید کنیم، اظهار کرد: اگر یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی به دو میلیون خودرو افزایش پیدا کند و دوگانه سوز شود، تنها نیازمند ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است که صرفه جویی ۲۰ میلیون لیتری را محقق می کند.
وی ادامه داد: بنابراین می توان به جای سرمایه گذاری هشت میلیارد دلاری، ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم و با تولید خودروی سی. ان. جی سوز به همان هدف برسیم.
سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه ایران منابع زیادی گاز دارد و به ویژه در فصول گرم سال علاوه بر صادرات گاز مازاد تولید نیز داریم، اظهار کرد: از آنجا که هنوز توسعه ال ان جی در کشور کامل نشده و صادرات گاز محدود بوده، منطقی است که از این فراورده در داخل کشور استفاده شود.
رضایی با تاکید بر اینکه اگر گاز را صادر کنیم، خالص درآمد حدودا متر مکعبی ۱۰ سنت است اما صادرات سوخت مایع مثل بنزین و گازوییل قیمت های بالاتری دارد، گفت: در این شرایط باید در مصرف داخلی سوخت مایع را با گاز جایگزین کنیم.
وی با بیان اینکه ماشین های عمومی هر ماه ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر سهمیه می گیرند، اظهار کرد: اگر با توسعه سی ان جی این مصرف، نصف شود، امکان صادرات فراهم شده و می توانیم با درآمد ناشی از آن چرخ صنعت را بچرخانیم.

[ad_2]

Source link

Tagged : # #

infoadminturk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.